Lokaty – oprocentowanie, podatek, inflacja

Lokaty, to jak chyba wszystkim wiadomo najbardziej popularna forma oszczędzania w Polsce. Podkreślenia wymaga informacja, że w Polsce, bowiem na świecie lokaty bankowe nie mają już tak jednoznacznie dominującej pozycji. Skoro już jednak w Polsce jest tak jak jest, to warto o lokatach wiedzieć jak najwięcej, aby po pierwsze – w pełni świadomie je wybierać, a po drugie, by wybierać te najlepsze.

Decydując się na założenie lokaty, aby nie tylko chronić swoje oszczędności, ale także co nieco zarobić, trzeba pamiętać o kilku sprawach. Są one znane i często poruszane w różnych publikacjach, jednak równie często zapominane. By nikt nie rozczarował się niepotrzebnie przy zamykaniu lokaty przypomnijmy je raz jeszcze. Po pierwsze należy pamiętać o tym, że deklarowane przez bank oprocentowanie nigdy nie pokrywa się z oprocentowaniem rzeczywistym, czyli takim jakie klient otrzymuje na końcu. Nie świadczy to oczywiście, że banki wprowadzają klienta w błąd. Wyjaśnijmy to na przykładzie. Jeżeli bank reklamuje się, iż jego najnowsza lokata ma oprocentowanie na poziomie pięciu procent rocznie, to tak jest. Bank nalicza klientowi obiecane pięć procent odsetek, czyli komuś, kto zdeponował 10 tysięcy złotych nalicza odsetki w wysokości 500 złotych. Równocześnie jednak bank jest zobowiązany potrącić klientowi podatek od depozytów, który to podatek odprowadza do budżetu państwa. Obecnie wynosi on dziewiętnaście procent. Klient nie otrzyma więc 500 złotych, a jedynie 405.

Przyjmijmy, że klient godzi się z tym faktem i wie, że realnie może liczyć nie na pięć procent, a tylko na nieco ponad cztery. Powinien jednak pamiętać o kolejnej ważnej rzeczy. Jeżeli w roku trwania lokaty inflacja znacznie przekroczy cztery procent, to założona lokata nie tylko nie przyniesie zysku, ale wygeneruje stratę równą różnicy między realnym oprocentowaniem lokaty (oprocentowanie netto), a poziomem inflacji. Oczywiście lepiej przykładowe 10 tysięcy złotych złożyć na lokacie niż trzymać je w szufladzie, bowiem pieniądze trzymane w szufladzie stracą jeszcze więcej na swojej wartości, a dokładnie tyle ile wynosi poziom rocznej inflacji.

Jeżeli, to co napisano wyżej jest już wiadome i ktoś uzbrojony w tą wiedzę i świadom warunków jakie wiążą się z lokatami postanawia pieniądze na lokacie zdeponować, to powinien zdeponować je na lokacie możliwie najlepszej. Taką lokatę nie jest trudno znaleźć. W internecie dostępne są różne pożyteczne narzędzia, które mogą pomóc we właściwym wyborze. Porównywarka lokat czy kalkulator lokat, to właśnie tego typu instrumenty. Użytkownik wypełnia kilka prostych rubryk, a porównywarka lokat szybko wyszuka bank, który oferuje najkorzystniejsze warunki. Warto skorzystać. Przy i tak stosunkowo niskim oprocentowaniu lokat liczy się każdy ułamek procenta. A klienci biznesowi mogą liczyć na preferencyjne warunki lokat i nie powinni ograniczać się do wskazań wyszukiwarek dla przeciętnego, przysłowiowego Kowalskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.