Zawarcie umowy pożyczki prywatnej

O tym, że pożyczanie pieniędzy pomiędzy osobami prywatnymi jest coraz powszechniej występującym zjawiskiem, chyba nie muszę zbytnio tu przekonywać. Ludzie pożyczają sobie pieniądze za pośrednictwem serwisów pożyczek społecznościowych bądź też bez pomocy tych platform. Dogadują się między sobą znajomi, inni ogłaszają się na blogach, na forach finansowych, czasem w gazetach. Pożyczkodawcy, zamiast zdeponować swoje oszczędności w banku, sami wstępują w rolę banku lub parabanku a pożyczkobiorcy, zamiast udać się po kredyt gotówkowy do banku lub do parabanku (pozabankowa firma pożyczkowa), zawierają umowę pożyczki z prywatnym pożyczkodawcą. Banki i parabanki zostają tym samym „obchodzone” i bardzo dobrze, często z zyskiem dla zarówno pożyczkodawcy jak i dla pożyczkobiorcy. Po prostu nie zarabia pośrednik.

Pożyczkodawca powinien zadbać o to, aby fakt udzielenia pożyczki został wystarczająco udokumentowany, żeby nie było problemów z niezbitym udowodnieniem tego, gdy pożyczkobiorca nie będzie spłacał pożyczki i pożyczkodawca będzie zmuszony wnieść do sądu pozew o zwrot pożyczki. W umowie pożyczki w formie pisemnej przede wszystkim powinno znaleźć się sformułowanie – stwierdzenie iż pożyczkobiorca, podpisując umowę pożyczki kwituje otrzymanie kwoty tejże pożyczki, wyszczególnionej w umowie. Chyba, że przekazanie kwoty pożyczki nastąpiło przelewem z konta bankowego pożyczkodawcy. Ta druga forma jest preferowana – wskazana, bo eliminuje ryzyko związane przekazaniem kwoty pożyczki z rak do rąk (więcej na ten temat napisze w jakimś innym wpisie na tym blogu, kiedy indziej).

W umowie pożyczki, szczególnie gdy przekazanie kwoty pożyczki następuje z rąk do rąk, powinien być dokładnie określony pożyczkodawca ale przede wszystkim – pożyczkobiorca. Nie tylko dane adresowe ale i nr PESEL – ten przyda się na wypadek, gdy egzekucję pożyczki trzeba będzie zlecać komornikowi. Sam pożyczkodawca też powinien być wystarczająco dokładnie określony w umowie pożyczki.

No i oczywiście okres na jaki zostaje zawarta umowa pożyczki oraz jej oprocentowanie, jeżeli pożyczkodawca udziela pożyczki dla zysku. Maksymalne oprocentowanie umów pożyczek i innych umów cywilnoprawnych to czterokrotność wartości stopy kredytu lombardowego w narodowym Banku Polskim czyli ustanowione przez ustawodawcę odsetki maksymalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.